پرواز تا بیکران ...

نکاتی در مورد نوشته " پرواز تا بیکران ... " :

1 . محمد داره برای بار چندم می ره جبهه .

2 . مینا حامله اس و به همین دلیل از محمد خواهش می کنه که بمونه و محمد هم قول می ده دفعه بعد " اگر " برگشت واسه همیشه پیشش بمونه .

3 . پر زدن کبوترها و دور شدنشون همزمان با رفتن محمد این آمادگی رو به ذهن مخاطب برای دور شدن و نبود محمد می ده .

4 . اون روزی که مینا رو دارن به سمت اتاق عمل می برن محمد صبحش در جبهه شهید شده و خیال محمده که همراه با مینائه (حالت نمیه هوشیار ) و شایدم خودش ... ؟!!

5 . تو اتاق عمل وقتی شوک وارد می شه و پرستار هشدار می ده که خونریزی شدید و فشار نوسان داره آمادگی اندکی به مخاطب برای فوت مینا داده می شه .

6 . در آخرش هم می شه این برداشت رو کرد که نوزاد در سوگ پدر و مادر از دست رفته اش گریه می کنه .

7 . اونجا که محمد دستش رو روی پیشانی مینا گذاشته هر دو مرده اند و محمد لباس سفید به تن داره و به مینا می گه که قول داده بودم تنهات نذارم و دست آخرم تنهاش نمی ذاره.

8 . اونجا که پرستار می پرسه اسمش چیه ، عزیز می گه مادرش " دوست داشت " علی باشه به خاطر اینکه مینا هفته پیش در حین عمل فوت شده .

9 . محمد و مینا هر دو در یک روز فوت شدند .

شاید تصاویر بکار رفته در این داستان خیلی کلیشه ای و تکراری اند اما حرف حرفه ٣٠ ساله پیش و جز این طریق تصویر سازی راه دیگه ای نبود ...

/ 61 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طناز

سلام من با لیست فیلمهای سینمایی عید مبعث و چندتا خبر دیگه آپم. بیای خوشحالم می کنی گلم! منتظرتم.

ابن یمین

خیلی قشنگه[لبخند] تازه اصلا گنگ و نا مفهومم نیست!! هیچ احتیاج به اون نکاتم نبود.اصلا به نظرم قشنگیش اینه که آدم خودش بفهمه. در مجموع خیلی خوبه.[گل]

اورانوس

ســــــــــــــــــــــــلام: این عید فراموش نشدنی و روز خجسته بر شما فرخنده باد[لبخند][گل]

آرامش

خدايـا مرا ببـخش اگر مـاهی قلبـم بر خـلاف جريـان رود توست . مرا ببـخش اگر شـادابم و جـسور اگر بی عقلـم و عاشـق. خدايـا مرا ببـخش مرا ببخش اگر متـرسک باغچه ی قلبـم، ايمانم را پرواز داده است و اگر تو رادر ميـان خوشـه های قلبـم پنهـان ساخته ام. مرا ببخش اگر اينـگونه ام. خدايـا مرا ببـخش «آمـيـن» [گل][گل][گل][گل][لبخند]

من

سلام عزيز خيلي خوشحالم كه اومدم اينجا واقعا قشنگ بود موفق باشي

طناز

سلام ممنونم که اومدی. من دوباره آپم .

memorialist

دوستان خوبم،سلام: می خواستم یک تشکر کنم به خاطر نظراتتون در این پست.راستش من تصمیم گرفتم نوشته ام رو با همه کمی ها و کاستی هاش تغییر ندم.چون عمده اشکالی که از متن من گرفته شد استفاده از آداب و رسومی بود که به جزییات می پرداخت نه کلیت داستان.علت اینکه اول نوشته ام رو تغییر نمی دم اینه که فکر می کنم زیبایی این متن فقط و فقط به جزییاتش و همون ارزش های به قول شما د ِمُده شده و برگ های سوخته ایه که توش استفاده کردم.راستش نتونستم ذهنم رو به سمت دیگه ای جز این رسوم ها سوق بدم و هرچی فکر کردم به ذهنم نرسید که به جز اینها چه چیزای دیگه ای در دهه 60 باب بوده که من بتونم ازش در اول متنم استفاده کنم.

memorialist

فکر که کردم تنها به این نتیجه رسیدم که اشکال متن از اولش و یا از آداب و رسومی که نوشته بودم نبود.از آخرش بود.شما آخرش رو با استفاده از علائم اولش اون جور که همیشه دیده بودید حدس زدید و من هم آخرش رو دقیقا همون جوری نوشتم.در حالی که اگه آخرش رو طور دیگه ای تموم می کردم اوضاع فرق می کرد.مثلا اگه آخرش رو این طور تموم نمی کردم دیگه هیچ کس نمی گفت من حدس زدم چون محمد از زیر قرآن رد شده و عزیزی بوده که براش گریه کنه و پشت سرش آب بریزه پس محمد 100% داره می ره جبهه و شهید می شه!من برگ برنده ام رو آخر داستان از دست دادم نه اولش.بنابراین اشکال نوشته من مطمئنا از آداب و رسوم نبوده بلکه پایان تکراری و ضعیفی داشته.فکر کنم با نظر من موافقین چون هنوزم کسی پاسخی به این سوال که چرا استفاده از این آداب و رسوم یک برگ سوخته اس نداده!

memorialist

نظرات شما خیلی بهم کمک کرد.طوری که من فهمیدم در عین استفاده از همین برگ های به ظاهر سوخته می تونم با یک پایان بندی خوب مخاطب رو غافلگیر کنم و این تجربه خوبیه واسه من که دوست دارم بنویسم و تازه اول راهم و به جد هم می خوام این راه رو ادامه بدم.امیدوارم در آینده هم بتونم از نظرات خوب شما بهره مند بشم.ممنون.موفق باشید و شاد. یا علی[گل][گل][گل][گل][گل]