... کافه خاطره

... کافه ای ها آدم هایی خاطره بازند


سرآغاز . منو خاطرات . درباره نگارنده . درباره کافه . اشتراک

سلام ،

 بعد از مدت ها بالاخره می خوام یک کتاب معرفی کنم !

کتاب " جایی دیگر " نوشته گلی ترقی . ارزش وقت گذاشتن و خواندن را دارد . کتابی است ساده و دلنشین . 6 داستان و هر کدام دنیایی است برای خودش . تشبیهات کتاب و توصیف صحنه ها بسیار دقیق و زیبا هستند .

 به نظر من داستان انار بانو و پسرهایش و درخت گلابی از بقیه خیلی قشنگتر بودند . چقدر آخر انار بانو و پسرهایش اشک ریختم ! نمی دانم چرا ! شاید به خاطر اینکه نگاه های پیرزن و مهربانیش من را یاد مادربزگم می انداخت ...

شاید شاهکاری به نام "درخت گلابی" به کاگردانی مهرجویی بزرگ را دیده باشید .این فیلم اقتباسی است از داستان درخت گلابی گلی ترقی . حالا فیلم درخت گلابی با خواندن کتابش برایم رنگ و بوی دیگری پیدا کرد .  ( حتما فیلم درخت گلابی را هم بعد از خواندن کتاب ببینید )

« اطلاعاتی در مورد کتاب و نویسنده را حتما در ادامه مطلب بخوانید »

چهارشنبه -  13 خرداد 1388


« اطلاعاتی در مورد کتاب و گلی ترقی »

« درباره گلی ترقی »

گلی ترقی در ۱۷ مهر ۱۳۱۸ در تهران به دنیا آمد. پدرش لطف‌الله ترقی مدیر مجلهٔ ترقی بود. در خیابان خوشبختی به‌دنیا آمد و در شمیران به مدرسه و سپس دبیرستان انوشیروان دادگر رفت. در ۱۹۵۴ (میلادی) پس از به پایان رساندن سیکل اول دبیرستان به آمریکا رفت. ۶ سال در آمریکا زندگی کرد و دیپلم دبیرستان و لیسانس فلسفه گرفت و از آن‌جا که زندگی در آمریکا را دوست نداشت به ایران بازگشت. پس از بازگشت برای گرفتن دکترای فلسفه به دانشگاه تهران رفت اما بعد از دو سال ترک تحصیل کرد و به داستان‌نویسی روی آورد. او ۶ سال در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تدریس در رشته شناخت اساطیر و نمادهای آغازین پرداخت، سپس به فرانسه رفت. هنگامی که در ایران بود با هژیر داریوش، سینماگر و منتقد ازدواج کرد و دارای ۲ فرزند شدند و سپس از یکدیگر جدا شدندئ.

اولین مجموعه داستان‌اش به نام من هم چه‌گوارا هستم در ۱۳۴۸ توسط انتشارات مروارید منتشر شد. پس از انقلاب به فرانسه رفت در آنجا هم به نوشتن ادامه داد یکی از داستان‌های‌اش به نام بزرگ‌بانوی روح من به فرانسه ترجمه شد. در ۱۹۸۵ (میلادی) این داستان به عنوان بهترین قصهٔ سال در فرانسه برگزیده شد.

در نخستین داستان‌های گلی ترقی شخصیت آدم‌ها بیمارگونه، ناامید، ناتوان و تنها و منزوی هستند که از همه چیز بیم دارند، سرخورده‌اند و رابطه‌ای با اجتماع ندارند، چرا که اغلب مردم جامعه را نادان و سطحی می‌بینند. ترقی پس از سال ۱۳۵۷ داستان‌های تامل برانگیزی مانند «بزرگ بانوی روح من»، «اتوبوس شمیران»، و «خانه‌ای در آسمان» نوشته است که نمونه‌های برجسته ادبیات داستانی معاصر ایران هستند.

کتاب‌شناسی

مجموعه داستان‌ها

 • ۱۳۴۸ - من هم چه‌گوارا هستم، انتشارات مروارید.
 • ۱۳۷۳ - خاطره‌های پراکنده، انتشارات باغ آیینه.
 • عادت‌های غریب آقای الف (در ایران منتشر نشده است)
 • ۱۳۷۹ - جایی دیگر، انتشارات نیلوفر.

رمان ها

 • ۱۳۵۴ - خواب زمستانی، انتشارات آگاه.

مجموعه اشعار

 • ۱۳۷۸ - دریا پری، کاکل‌زری، انتشارات فرزان.

فیلم‌نامه

 • فیلم‌نامه فیلم کوتاه «بیتا»
 • فیلم درخت گلابی به کارگردانی داریوش مهرجویی که در ۱۳۷۶ ساخته شد اقتباسی از داستان درخت گلابی گلی ترقی است.

تک داستان‌های برگزیده

 • ۱۹۸۵ (میلادی)، ترجمهٔ فرانسوی داستان بزرگ‌بانوی روح من به عنوان به‌ترین داستان سال فرانسه برگزیده شد.
 • ۱۳۸۰، توسط داوران دورهٔ اول جایزه هوشنگ گلشیری انار بانو و پسرهایش، بزرگ بانوی روح من و درخت گلابی، از مجموعهُ جایی دیگر به عنوان داستان برگزیده انتخاب شدند.
 • ۱۳۸۲، توسط داوران دورهٔ سوم جایزه هوشنگ گلشیری داستان‌های آن سوی دیوار و گل‌های شیراز از مجموعهٔ دو دنیا به عنوان داستان برگزیده انتخاب شدند.

- امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید –