... کافه خاطره

... کافه ای ها آدم هایی خاطره بازند


سرآغاز . منو خاطرات . درباره نگارنده . درباره کافه . اشتراک

سلام !

تو چند پست قبل گفتم که می خوام کتاب هایی که خودم و دوستشون دارم رو معرفی کنم . اولین کتابی که دوست دارم معرفی اش کنم کتاب" غرور و تعصب " اثر جین آستن هست . این کتاب جدای از آنکه یک شاهکار ادبی محسوب می شود برای من یک جذابیت دیگری دارد . تقریبا به تمام اطرافیانم این کتاب را معرفی کردم و آنها هم خوانده اند . این کتاب برای من بیش از اندازه عزیز است چون با آن یک دنیا خاطره دارم . سال دوم دبیرستان خواندمش . نه تنها من بلکه همه ی 20 نفر کلاسمان . دقیقا همان سال فیلم اش با بازی کیرا نایتلی آمده بود که نامزد اسکار هم شد . ما این کتاب و فیلم اش را به نمایشنامه تبدیل کردیم و ... . این کتاب یکی از خاطره سازترین و شیرین ترین کتاب های دوران تحصیل ام بود . وقتی تا مدت ها با بچه ها بر سر رفتار های شخصیت اول اش بحث می کردیم . حرص می خوردیم و ذوق می کردیم و ... دنیایی بود برای خودش . 2 بار کامل خواندمش . بر اساس این رمان تا به حال سه بار فیلم ساخته شده . یک بار سال ها پیش و دیگر بار در سال ۲۰۰۴ بالیوود بر مبنای این کتاب، فیلم عروس و تعصب را با بازی آیشواریا رای ساخت و دیگری هم در سال ۲۰۰۵ با بازی کیرا نایتلی (در نقش الیزابت) و مَتیُو مک‌فادِن (در نقش آقای دارسی) . که پیشنهاد می کنم فیلم اش را هم از دست ندهید . اینگلیسی ها می گویند غرور و تعصب کتابی است که زندگی بدون آن غیر ممکن است .

« اطلاعاتی در مورد این کتاب از جمله : داستان ، نقد ، دانلود کتاب و فیلم اش + چند نکته جالب را حتما در ادامه مطلب بخوانید »

سه شنبه – 8 اردیبهشت 1388


« اطلاعاتی در مورد کتاب »

» داستان :

جوانی ثروتمند به نام چارلز بینگلی ملکی در هارتفردشر اجاره می‌کند. بی‌درنگ، در تمام خانواده‌های دوروبر جنب و جوشی ایجاد می‌شود، زیرا این جوان را مورد فوق‌العاده‌ای برای دختران خود می‌بینند. در واقع، بینگلی دلباخته جین، بزرگترین دختر از پنج دختر بنت ، می‌شود. اما خانواده بنت فقیر است و درآمد بسیار کمی دارد. علاوه بر این، خانم بنت با رفتار مبتذل و بی‌نزاکتی‌اش لطمه زیادی به دخترانش می‌زند و آنها از این وضعیت رنج می‌برند. دو خواهر بینگلی، با حمایت یکی از دوستانشان، فیتس ویلیام دارسی ، به هروسیله‌ای می‌کوشند تا برادر را وادار کنند که از این دختر جوان، که به محبت او پاسخی نمی‌دهد، دست بکشد. پس چارلز را وادار می کنند تا به طور ناگهانی آن محل ترک ‌کند. در این میان دارسی، با وجود غرور و پیشدارویهایش، به الیزابت، خواهر جین، سخت علاقه‌مند می‌شود و از او تقاضای ازدواج می‌کند، اما پنهان نمی‌دارد که چنین تقاضایی به قیمت فدا کردن غرورش تمام شده است. الیزابت خشمگین می‌شود و تقاضای او را رد می‌کند. چندی بعد که الیزابت به همراه عمه‌هایش سفر می‌کند، آن دو در شمال انگلستان به یکدیگر برمی‌خورند و دارسی بسیار می‌کوشد تا به الیزابت نشان دهد که گزافه بودن تعصبهای گذشته و غرور احمقانه‌اش را دریافته است. در این هنگام، لیدیا، یکی از کوچکترین خواهران الیزابت، با جرج ویکم فرار می‌کند؛ افسر جوانی که دوست‌داشتنی است، اما اخلاقی مشکوک دارد. دارسی فراریان را می‌یابد و مرد جوان را مجبور می‌کند تا با لیدیا ازدواج کند و تأمین آینده‌شان را تدارک می‌بیند. در طول این مدت، بینگلی و جین، و نیز دارسی و الیزابت، با وجود مخالفت عمه مغرور دارسی، با یکدیگر نامزد می‌شوند.

» نقدی کوتاه :

رمانهای جین استن را به حق «رمانهای زندگی خانگی» نامیده‌اند. در این رمانها، رویدادها دارای اهمیتی نسبی‌اند. جذابیت رمان بیشتر در بررسی شخصیتها خلاصه می‌شود. نویسنده، به راهنمایی احساسی مطمئن، ضعفها و تنگ‌نظریهای کوچک و خودبینی را با چشم‌پوشی آرامی افشا می‌کند تا هجو نافذی که در تمامی اثر به چشم می‌خورد تعدیل شود. غرور و تعصب یکی از نخستین رمانهای جین اوستن است. این رمان، که نوشتن آن در 1796 آغاز شد، با عنوان "نخستین احساسها" به ناشری در لندن ارائه شد که آن را رد کرد. غرور و تعصب مشهورترین اثر جین اوستن است، و به عقیده اکثر منتقدان، شاهکار او به شمار می‌رود. همه عناصر هنر متعادل و بی‌پیرایه او در این اثر به بهترین نتیجه منتهی می‌شود. فضای زندگی شهرستانی انگلستان، با رقابتهای حقیر، وراجیها و ضعفهای کوچکش، به خوبی نشان داده شده است. این اثر بخش اعظم معروفیت خود را مدیون نشاط و ظرافتی است که در ترسیم برخی از شخصیتهای فکاهی به کار رفته است: کشیش کالینز (9) بسیار سرورآور یکی از معروفترین شخصیتهای بکر ادبیات انگلستان است که غرورش با ساده‌دلانه‌ترین صداقتها درمی‌آمیزد، یا خانم بنت بیچاره که همیشه دلمشغول اعصاب خود و استقرار یافتن دخترانش است. اینها طرحهایی استوار و ترسیم شده از چند خط ساده اما چنان درست‌اند که روشنی ناشی از آن موجب می‌شود تا هرگز فراموش نشوند.

» چند نکته جالب :

1 ) این کتاب، اولین داستان جین آستن است. او این داستان را در سال ۱۷۹۶، در حالی که تنها ۲۱ سال داشت, نوشت، اما چاپ آن تا سال ۱۸۱۳ به طول کشید.

2 ) اکثر منتقدین غرور و تعصب را بهترین اثر جین آستن می‌دانند و خود او آن را «بچهٔ دل بند خود» می‌نامد. با این حال، این کتاب، که ابتدا با نام «تأثرات اولیه» نوشته شده بود، تا مدت‌ها توسط ناشرها رد می‌شد و وقتی پس از ۱۸ سال به چاپ رسید، به جای نام آستن، نام «یک خانم» به عنوان نام نویسنده روی جلد به چشم می‌خورد.

» دانلود کتاب :

فقط نسخه اینگلیسی این کتاب برای دانلود در اینترنت موجود بود :

دانلود

» دانلود فیلم :

 
http://rapidshare.com/files/104809393/Pride.and.Prejudice.2005.DvDrip_BWBP_WwW.free-Offline.CoM.part1.rar
http://rapidshare.com/ files/104812063/Pride.and.Prejudice.2005.DvDrip_BWBP_WwW.free-Offline.CoM.part2.rar
http://rapidshare.com/files/104810063/ Pride.and.Prejudice.2005.DvDrip_BWBP_WwW.free-Offline.CoM.part3.rar
http://rapidshare.com/files/104809965/ Pride.and.Prejudice.2005.DvDrip_BWBP_WwW.free-Offline.CoM.part4.rar
http://rapidshare.com/files/104810070/ Pride.and.Prejudice.2005.DvDrip_BWBP_WwW.free-Offline.CoM.part5.rar
http://rapidshare.com/files/104810108/ Pride.and.Prejudice.2005.DvDrip_BWBP_WwW.free-Offline.CoM.part6.rar
http://rapidshare.com/files/104808501/ Pride.and.Prejudice.2005.DvDrip_BWBP_WwW.free-Offline.CoM.part7.rar
http://rapidshare.com/files/104806293/ Pride.and.Prejudice.2005.DvDrip_BWBP_WwW.free-Offline.CoM.part8.rar

- امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید –