... کافه خاطره

... کافه ای ها آدم هایی خاطره بازند


سرآغاز . منو خاطرات . درباره نگارنده . درباره کافه . اشتراک

http://oko.ir/images/06_6045-450x303.jpg

" هیچی نمیتونم بگم جز اینکه این فیلم عالی بود ... "

قبل از اینکه فیلم را ببینم می دانستم که عالی است و همان اول توی همه کارتها گزینه عالی را تیک زدم ! البته چند نفری بعد از فیلم می گفتند که فیلم منفی و تاریک بود اما من واقعا دوستش داشتم . خیلی هم دوستش داشتم . مثل تک تک فیلم های جناب فرهادی . اصلا مگر می شود جناب فرهادی فیلمی بسازد و من دوستش نداشته باشم ! انقدر جدایی نادر از سیمین خوب بود که نمی توانم بگویم الان درباره الی را بیشتر دوست دارم یا جدایی نادر از سیمین را ! جناب فرهادی باز هم همه را غافلگیر کردند . با فیلنامه ای که نمی دانستی آخرش چه می شود . در عین اینکه اتفاقات ساده ای افتاده بود ! احتمالاتی که می دادی ... و پایانی که سخت می شد حدس اش زد و اتفاق اصلی درست لحظه ای افتاده بود که اصلا فکرش را نمی توانستی بکنی ! یک بخش از زندگی بود . چیز تازه ای نبود اما طوری به آن نگاه شده بود که تا به حال کسی این گونه به آن نگاه نکرده بود . نکته تمام فیلم های فوق العاده آقای فرهادی همین است ! نوع نگاه ... و باز هم همان پایان های باز و مخصوص جناب فرهادی که آدم را ساعت ها درگیر نگه می دارد ! در فکر اینکه بالاخره کدام یک ... ؟ موسیقی تیتراژ پایانی که فوق العاده بود و همه را روی صندلی ها میخکوب کرده بود ! و کارگردانی هم که جای بحث ندارد ! کات ها و برداشت ها و فضاها و حرکت دوربین و ... تو را سوار بر فیلم می کرد ...  شیوه ی فیلمبرداری دوربین روی دست در بیشتر سکانس ها مثل درباره الی ، طوری بود که لحظه لحظه حس می کردی انگار خودت گیر افتاده ای ! و باز هم باید در شرایطی سخت قضاوت می کردی و لحظاتی که انسانیت را هدف می گرفت ... و بازی ها .... ! لیلا حاتمی را دوست داشتم . در این نقش سردی و بازی خونسردانه اش خیلی بهش می آمد . پیمان معادی هم که یکی از کشف های آقای فرهادی در بازیگری است و شهاب حسینی عزیز دیگر حرفی برای زدن باقی نمی گذاشت و با بازی اش همه را مبهوت کرده بود و از دیگر بازی های فوق العاده زیبا بازی خانم ساره بیات و سارینا فرهادی ( دختر آقای فرهادی ) بود . ساره بیات درخشید ... انگاری که بازی نمی کرد ، خودش بود ... صدابرداری محشر بود ... طوری که در بعضی سکانس ها نفس ات بند می آمد ...

الان انقدر درگیر فیلم هستم که دیگر نمی دانم از کجا و چه چیزش بگویم . فقط اینکه ای کاش آقای فرهادی به جای هر دو سال یک بار هر شش ماه یک بار یک فیلم می ساختند !

جمعه – 22 بهمن 1389

پس نوشت 1 : پدربزرگ فیلم آلزایمر داشت و آنقدر خوب شخصیت پردازی شده بود که انگار تمام مدت مادربزرگم جلوی چشمانم بود . ریز به ریز حرکات و کارها و حرف هایش ... آنقدر که از اول فیلم تا آخرش هرجا که این نقش بود من و مامانم بغض داشتیم !

پس نوشت 2 : امروز اسامی برندگان را دیدم ، خب خودتان قضاوت کنید :

بهترین کارگردانی: اصغر فرهادی جدایی نادر از سیمین

بهترین فیلمنامه: اصغر فرهادی جدایی نادر از سیمین

دیپلم افتخار: شهاب حسینی جدایی نادر از سیمین

دیپلم افتخار: ساره بیات جدایی نادر از سیمین

بهترین فیلمبرداری: محمود کلاری جدایی نادر از سیمین

بهترین صدابرداری: محمود سماک‌باشی جدایی نادر از سیمین

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران:  جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی

پس نوشت 3 : سایت رسمی فیلم برای دنبال کردن اخبار فیلم :

http://jodaeyenaderazsimin.com