... کافه خاطره

... کافه ای ها آدم هایی خاطره بازند


سرآغاز . منو خاطرات . درباره نگارنده . درباره کافه . اشتراک

http://mementocafe.persiangig.com/hamoon.jpg

بله درست متوجه شدید ! هامون ! بعد از معرفی فیلم های درباره الی و عصر جمعه و به رنگ ارغوان در فصل اکرانشون حالا می خوام هامون رو معرفی کنم . همون فیلم داریوش مهرجویی که 20 سال پیش ساخته شده . هامونی که همه عشق سینماها و عشق فیلم ها بارها و بارها دیدنش و باهاش ارتباط برقرار کردن و از دیدنش لذت بردن . هامونی که جزو فیلم های برتر تاریخ سینمای ما محسوب می شه و تکرار شدنی نیست . هامونی که حمید هامون داشت . اما چرا هامون ؟ فیلمی که مطمئنا همه دیدنش ؟ اینم علت داره !

علتش اکران تک سانس این فیلم تو سینما پردیس ملت ئه ! اینکه فیلمی بیاد و بعد از 20 سال به صورت تک سانس ( اونم ساعت 10:30 شب ) اکران بشه و در دو روزه اول رکورد فروش رو بزنه خیلی حرفه ! خیلی معنا داره . اولین چیزی که می شه ازش فهمید اینکه هنوز هم آدمایی هستن که ارزش فیلم ها رو بفهمن و یادشون نره که چه فیلمی خوبه و چه فیلمی ارزش هزار بار دیدن رو داره . هامون فیلمه . هامون یعنی تاریخ و شناسنامه سینمای ایران که امضای بزرگی به نام مهرجویی پاش خورده . که اگه 1000 بار هم ببینیش برای دفعه 1001 ام باز هم برات تازگی داره .

دومیش اینکه ببینید چقدر سطح کیفی فیلم های ما اومده پایین که مردم به خاطر فیلمی که 20 سال از زمان اکرانش می گذره این طوری از سینماهای خاک خورده ما استقبال می کنن . البته گله ای هم نیست . وقتی فیلم هایی مثل لیموترش و مادر زن سلام و ... ساخته می شن که حتی گذاشتن نام فیلم تجاری روشون هم ننگه دیگه چه انتظاری می شه داشت ؟ وقتی افراطی ها ساخته می شه از رو دست اخراجی ها ( که حالا فیلم اول چی بوده مگه که دومی از روش کپی پیست شده ) دیگه واقعا چه می شه گفت ؟ وقتی که حامد بهداد داد می زد و می گفت من اهل سینمای نصف مال من نصف مال تو نیستم و می گفت که سینما از یک سال قبل برنامه اش مشخصه و رزروه و می دونه که قراره چه فیلمی توش اکران بشه و نشه واقعا دیگه جای حرف باقی می مونه ؟!

پس حالا ببینید حق دارم از هامون بگم یا نه ؟ وقتی تو اکران این فصل از سینما ها هامون مثل برگ برنده می مونه باید هم ازش گفت . فکر نکنم فیلم و دیالوگ هاش نیاز به معرفی داشته باشن . که خیلی ها دیالوگ هاش رو از بَرَن . فکر نکنم لازم باشه که از حمید هامون بگم . از عمو خسرو نازنین که بازیش توی هامون خودش یک مکتب بازیگریه واسه نو پاها .

اما بذارید یک تشکر کنم . از باعث و بانی این اتفاق خوب . کار قشنگیه اکران فیلم های تاریخ ساز . که بعد از اکران فیلم مادر زنده یاد حاتمی حالا نوبت هامون شده . کار خیلی قشنگیه اکران شاه فیلم های سینمای ایران . بیرون کشیدن خاطره ها . که ما منتظر ادامه این جریان فرخنده هستیم . دست مریزاد . خسته نباشید .

پس بیایید فیلم هامون رو یک بار دیگر در کنار هم ببینیم ...

چهارشنبه – 24 شهریور 1389